Rodzina patchworkowa a rozwód
W dzisiejszych czasach coraz częściej można usłyszeć pojęcie tzw. rodziny patchworkowej. Jednak mimo wzrostu popularności takiego określenia, nie każdy wie czym tak naprawdę jest rodzina patchworkowa i czym różni się od „tradycyjnej” rodziny jaką znamy? O tym czym jest rodzina patchworkowa, kiedy powstaje oraz jak może wyglądać rozwód w takim przypadku, dowiesz się z niniejszego artykułu.
Rodzina patchworkowa – czym jest?
Rodzina patchworkowa inaczej nazywana rodziną „wielorodzinną” lub „zrekonstruowaną” powstaje w sytuacji, w której dwie osoby wchodzą ze sobą w związek partnerski, ale posiadają już dzieci z poprzednich związków, np. małżeństwa.
Najczęściej, partnerzy decydują się również na posiadanie wspólnych dzieci w obecnym związku. Rodzina patchworkowa jest więc pewnym modelem, czy rodzajem relacji, coraz częściej występującym w dzisiejszych czasach. W takiej rodzinie mamy do czynienia z sytuacją, w której dzieci mają tak naprawdę dwie rodziny – tę od strony mamy (plus ojczym) i od strony taty (plus macocha). Do tego mają dwa razy więcej dziadków, cioć czy wujków – oczywiście pod warunkiem, że rodziny te utrzymują między sobą kontakty. To właśnie przez tę pewnego rodzaju „mieszankę” w odniesieniu do takiej rodziny, funkcjonować zaczęło określenie „patchworkowa” – od słowa patchwork, które pierwotnie oznaczało tkaninę tworzącą spójną całość z różnorakich rodzajów materiałów.
Rodzina patchworkowa – trudności i problemy
Na początku należy wskazać, że rodzina patchworkowa jest oczywiście normalną rodziną jak każda. Różni ją natomiast to, że składa się z większej ilości osób, a dzieci muszą swój czas „dzielić” pomiędzy rodzica i założoną przez niego nową rodzinę, z którą mieszkają, a drugiego rodzica i jego nową rodzinę. Funkcjonowanie w rodzinie patchworkowej może być więc bardziej skomplikowane.
Co więcej, trzeba mieć na uwadze, że założenie rodziny patchworkowej jest de facto pewną rewolucją dla życia każdego z jej członków, przede wszystkim dla dzieci, którym „pojawiają się” nie tylko nowi rodzice, ale też rodzeństwo czy dziadkowie. Z uwagi natomiast na to, że osoby te wcześniej się nie znały, mają różne charaktery, zachowania czy nawyki, ich połączenie może być bardzo trudne. Zgranie wszystkich „podsystemów rodzinnych”, które przeważnie znacznie się od siebie różnią, wymaga wiele czasu i pracy, a także m.in. empatii, cierpliwości czy elastyczności i umiejętności chodzenia na kompromisy.
Najważniejsze jest jednak równe zaangażowanie każdej ze stron, choć trzeba mieć na uwadze, że dzieci nie stają się członkami rodziny patchworkowej z własnego wyboru, a zatem przystosowanie się może zająć im więcej czasu aniżeli osobom dorosłym. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość czasu i naszego – jako rodziców zaangażowania oraz pomocy. Niekiedy nawet, konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy specjalisty – psychologa czy psychoterapeuty, bowiem nie każdy będzie w stanie przystosować się do takiej sytuacji samodzielnie – może być to dla dzieci zbyt trudne doświadczenie.
Rodzina patchworkowa – czy można w niej żyć normalnie i szczęśliwie?
Oczywiście fakt, że rodzina patchworkowa jest niekiedy modelem bardzo skomplikowanym, do którego należą różne osoby z różnych rodzin, nie oznacza, że nie może ona funkcjonować normalnie tak jak „tradycyjne” rodziny. W rodzinie patchworkowej można być tak samo szczęśliwym i spełnionym.
Rodzina patchworkowa a rozwód
Niekiedy zdarzają się sytuację, w której partnerzy, którzy stworzyli rodzinę patchworkową zdecydowali się sformalizować swój związek i wziąć ślub, a następnie w wyniku pewnych okoliczności, zdecydowali się na rozwód. Taka sytuacja jest z całą pewnością bardziej skomplikowana aniżeli rozwód w tradycyjnej rodzinie. Jak bowiem podzielić opiekę nad dziećmi pomiędzy rodziców biologicznych, a dodatkowo jeszcze ojczyma i macochę, którzy mają z dziećmi dobre relacje i przez lata wychowywali je właśnie w takiej rodzinie patchworkowej? Do tego dochodzą jeszcze przecież kontakty z pozostałymi członkami rodziny, jak chociażby rodzeństwem czy dziadkami.
Dlatego też o rozwodzie w rodzinie patchworkowej można z cała pewnością mówić jako o pewnego rodzaju rewolucji. Procesy rozwodowe w takim przypadku najczęściej również są długie i bardzo skomplikowane, w szczególności jeżeli jednocześnie z rozwodem dochodzimy przed Sądem ustalenia takich kwestii jak opieka, kontakty, władza rodzicielska czy alimenty na dzieci. Dlatego w takiej sytuacji tak ważne jest, aby pamiętać o dobrym przygotowaniu nie tylko do podjęcia decyzji o rozwodzie, ale przede wszystkim do samego procesu. Istotne, aby w miarę możliwości stopniowo przygotowywać do tego dzieci, jeżeli trzeba będzie – również z pomocą psychologa.
Powyższe nie oznacza oczywiście, że rozwód w rodzinie patchworkowej nie jest możliwy. Co więcej, możliwe jest nawet, że po rozwodzie, osoby będą w stanie wejść w kolejny szczęśliwy związek i zbudować dla dziecka kochającą rodzinę. Jak zawsze, wszystko zależy jednak od okoliczności konkretnej sprawy.
Podsumowując, model rodziny patchworkowej z uwagi na wielość jej członków jest dość skomplikowany sam w sobie. Mimo tego w takiej relacji można stworzyć dobrą i kochającą się rodzinę. Jednak rozwód w rodzinie patchworkowej może być o wiele bardziej skomplikowanym i cięższym procesem, aniżeli w rodzinie tradycyjnej. Nie oznacza to jednak, że nie jest on możliwy. Ważne jednak, by dobrze się do niego przygotować i przemyśleć swoją decyzję.
0 komentarzy