Telefon

+48 577 707 587

E-mail

kontakt@rozwod-rodzina.pl
Centrum spraw Rozwodowych i Rodzinnych
Centrum spraw Rozwodowych i Rodzinnych
Portal przeznaczony dla osób zainteresowanych rozwodem i wszelkimi sprawami rodzinnymi stanowi kompleksowe źródło informacji i wsparcia dla tych, którzy podjęli decyzję o zakończeniu małżeństwa lub chcą uregulować swoją sytuację rodzinną. Na stronie udostępniane są profesjonalne porady prawne i psychologiczne dotyczące rozwodu w tym informacje na temat podziału majątku wspólnego, opieki nad dziećmi, alimentów oraz toksycznych związków.

Telefon

+48 577 707 587

E-mail

kontakt@rozwod-rodzina.pl

Dzięki wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie w każdej sprawie. Obdarzamy naszych Klientów zrozumieniem dla trudności, z jakimi muszą się zmierzyć.

Jak poradzić sobie z rozwodem?

Jak poradzić sobie z rozwodem?

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy na temat tego jak przygotować się do rozwodu. Tym razem poruszanym wątkiem będzie to, jak sobie z nim poradzić. Ta kwestia będzie także szczególnie ważna dla osób, które są „po drugiej stronie”, tj. nie podjęły decyzji o rozwodzie, a zostały nią zaskoczone przez swojego partnera. O tym jak poradzić sobie z rozwodem, gdzie zasięgnąć pomocy oraz co zrobić, aby jak najlepiej przejść przez ten proces, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Rozwód to w większości przypadków niezbyt przyjemny proces, który budzi w nas same negatywne emocje. Często są to miesiące spędzone w stresie, zdenerwowaniu czy nieustającej złości. Nawet silna psychicznie osoba nie zawsze jest w stanie sobie z tym wszystkim poradzić. Oczywiście nie ma jednej złotej rady, której zastosowanie sprawi, że proces ten będzie dla nas przyjemny, jednak istnieje parę sposobów mogących, choć w części pomóc nam poradzić sobie z rozwodem.

Dobre przygotowanie do rozwodu

Przez cały proces rozwodowy z pewnością pomoże nam przejść dobre przygotowanie się do niego, oczywiście jeśli mamy taką okazję. Jeżeli to my podejmujemy krok o złożeniu pozwu o rozwód, jest to o wiele łatwiejsze. Natomiast jeśli dostaniemy pozew o rozwód, a wcześniej nie podejrzewaliśmy nawet, że coś takiego się stanie, będzie to trudniejsze. Starajmy się jednak wykorzystać w miarę możliwości czas, który będziemy mieli, aby złożyć odpowiedź na pozew, a następnie do pierwszej rozprawy, na możliwie dobre przygotowanie. O tym jak przygotować się do rozwodu pisaliśmy w poprzednich wpisach.

Nie daj się wciągać w niepotrzebne afery rozwodowe

Bardzo często przy rozwodzie, w szczególności gdy para rozstaje się w gniewie i kłótni, jedna ze stron próbuje zrobić wszystko, aby zaszkodzić drugiej i wyprowadzić ją z równowagi. Nierzadko spotykamy się z różnego rodzaju prowokacjami, szantażami czy kłamstwami na temat drugiej strony podawanymi przed Sądem tak, aby pokazać tę osobę w złym świetle. Oczywiście nie ma wątpliwości co do tego, że ignorowanie tego rodzaju zagrywek nie jest łatwe, jednak bardzo ważne jest, aby nie dawać się wciągać w takie sytuacje. Tego najczęściej oczekuje druga strona, a my tym samym narażamy się na niepotrzebny stres, kłótnie i awantury. Starajmy się panować nad emocjami i w kontaktach z drugą stroną czy przed Sądem podawać tylko rzetelne fakty, odpowiadać na pytania mające związek ze sprawą, a nie odpowiadać na „zaczepki” drugiej strony.

Nie bój się korzystać z pomocy specjalisty – adwokata

W dalszym ciągu, pomimo że świadomość społeczeństwa co do tego jak ważne jest zdrowie psychiczne oraz że choroby psychiczne to nie jest bycie „nienormalnym” rośnie, wiele osób w dalszym ciągu ma pewne opory przed pójściem do specjalisty. Przez panujące przez lata przekonania, wiele ludzi w dalszym ciągu wstydzi się mówić głośno o swoich problemach z emocjami, uczuciami, traumami, stresem, a tym bardziej wstydzi się udać po pomoc do specjalisty jak psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra.

Oczywiście nie chodzi o to, że rozwód powoduje zaburzenia natury psychicznej i potrzebujemy leczenia, jednakże bardzo często cały proces jest nacechowany wieloma negatywnymi emocjami jak: stres, lęk, strach, złość, a nawet agresja.

Tłumione w sobie emocje nie przynoszą niczego dobrego, zatem zależnie od naszego stanu warto rozważyć zasięgnięcie wsparcia u specjalisty. Czasem taka zwykła rozmowa może wiele pomóc, przede wszystkim zachować spokój i trzymać emocje na wodzy tak, aby nie dochodziło do niepotrzebnych napięć i starć.

Konsultacja z prawnikiem

Oczywiście, każdy z nas zawsze może sam reprezentować się przed Sądem w postępowaniu rozwodowym. Niejednokrotnie jednak sprawy te są bardzo skomplikowane, w szczególności jeśli żądamy orzeczenia o winie czy jednocześnie z rozwodem żądamy alimentów na siebie, dzieci czy uregulowania kontaktów z dziećmi, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków itp. Wtedy pomoc prawnika profesjonalnie zajmującego się prawem rodzinnym, w tym rozwodami, może okazać się nieoceniona, a przede wszystkim ułatwić i usprawnić nam przejście przez cały proces bez zbędnego stresu. Oddanie choć części kwestii związanych z rozwodem, o które trzeba dbać, na odpowiedzialność innej osoby, pozwoli nam wykorzystać nasze siły na inne działania i z całą pewnością odejmie trochę zmartwień.

Nie zapominaj o sobie i życiu poza rozwodem

Często osoby w trakcie rozwodu, mimo że trwa on wiele miesięcy a nawet lat, nie potrafią przez ten okres żyć niczym innym. Ich życie kręci się wokół rozwodu, a temat ten każdego dnia spędza sen z powiek. Oczywiście jest to naturalna reakcja, rozwód to niejednokrotnie rewolucja i zaczynanie życia „od nowa”. Jednak nie należy zapominać, że poza nim również istnieje życie. Mamy pracę, dzieci, znajomych. Możemy podróżować, dbać o siebie, chodzić na zakupy, zabiegi czy do restauracji. Choć wydaje się to proste i oczywiste, wiele osób o tym zapomina. Jednak dbanie o siebie w tym trudnym czasie i robienie rzeczy niezwiązanych z rozwodem, które choć na chwilę pozwolą o nim zapomnieć i zrelaksować się, jest bardzo ważne i pomocne oraz wspierające w szczególności dla naszej psychiki.

Podsumowując, proces rozwodowy z reguły jest procesem długotrwałym i niejednokrotnie wyczerpującym pod względem emocjonalnym, psychicznym, dlatego też warto pamiętać o powyższych kwestiach, które choć trochę ułatwią przejście przez niego i mogą być dla nas pomocne w tym trudnym okresie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię także…

Artykuły i poradniki, które pomogą Państwu zrozumieć proces prawny oraz mogą służyć jako przewodnik przez trudne chwile związane z rozstaniem. 

NEWS