Telefon

+48 577 707 587

E-mail

kontakt@rozwod-rodzina.pl
Centrum spraw Rozwodowych i Rodzinnych
Centrum spraw Rozwodowych i Rodzinnych
Portal przeznaczony dla osób zainteresowanych rozwodem i wszelkimi sprawami rodzinnymi stanowi kompleksowe źródło informacji i wsparcia dla tych, którzy podjęli decyzję o zakończeniu małżeństwa lub chcą uregulować swoją sytuację rodzinną. Na stronie udostępniane są profesjonalne porady prawne i psychologiczne dotyczące rozwodu w tym informacje na temat podziału majątku wspólnego, opieki nad dziećmi, alimentów oraz toksycznych związków.

Telefon

+48 577 707 587

E-mail

kontakt@rozwod-rodzina.pl

Dzięki wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie w każdej sprawie. Obdarzamy naszych Klientów zrozumieniem dla trudności, z jakimi muszą się zmierzyć.

Uzależnienie psychiczne i finansowe od partnera – jak odejść?

Uzależnienie psychiczne i finansowe od partnera – jak odejść?

Myśląc o definicji słowa „uzależnienie”, większości osób najczęściej kojarzy się to z uzależnieniem w sensie fizycznym, które można zobaczyć „gołym okiem”, a zatem na przykład uzależnienie od różnego rodzaju substancji – alkohol, papierosy czy kawa. Nie wszyscy zdają sobie natomiast sprawę z tego, że na takiej samej zasadzie można być uzależnionym od drugiej osoby – najczęściej od naszego partnera, np. męża czy żony. W tym aspekcie dwa najczęściej występujące uzależnienia to uzależnienie psychiczne (emocjonalne) i finansowe.

O tym jak poznać uzależnienie psychiczne i finansowe od partnera, jak wyleczyć się z tego uzależnienia oraz jak zakończyć taki związek, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Uzależnienie psychiczne od partnera – na czym polega?

Uzależnienie psychiczne od drugiej osoby, określane również uzależnieniem emocjonalnym, wbrew pozorom wiele nie różni się od innych rodzajów uzależnień, np. od alkoholu czy narkotyków. Charakteryzuje się przede wszystkim silną i nieustającą potrzebą przebywania z naszym partnerem, z jednoczesnym poczuciem, że bez niego nie poradzimy sobie w życiu. Uzależnienie jest na tyle silne, że obecność partnera traktujemy jako gwarancję naszego bezpieczeństwa.

Tym samym u osób uzależnionych od swoich partnerów pojawia się silne, błędne przekonanie, że same nie są w stanie poradzić sobie w życiu nawet z najprostszymi czynnościami. To z kolei powoduje, że osoba uzależniona od drugiej, sama zaczyna niekiedy zachowywać się jak dziecko, które jest na tyle małe i niedojrzałe, że stale potrzebuje opieki rodzica. Im głębsze uzależnienie emocjonalne/psychiczne od partnera, tym większa nieporadność życiowa.

Z drugiej natomiast strony, uzależnienie emocjonalne od partnera przejawia się również w tym, że całą życiową uwagę osoba uzależniona skupia właśnie na partnerze. Jej potrzeby, emocje, marzenia schodzą na plan dalszy. Potrzeby partnera zawsze są priorytetem. To z kolei bardzo często powoduje osaczanie partnera, nadopiekuńczość, a niekiedy również chorobliwą zazdrość.

Uzależnienie finansowe od partnera – na czym polega?

Uzależnienie finansowe najczęściej występuje w związku, w którym występuje przemoc ekonomiczna ze strony partnera. Takim zjawiskiem będzie sytuacja, w której sprawca partner używa pieniędzy lub innych wartości materialnych do zaspokojenia swoich potrzeb, takich jak potrzeba kontroli oraz władzy nad drugą osobą (w omawianym wypadku nad partnerem).

Przemoc ekonomiczna polega m.in. na ograniczeniu/zakazaniu dostępu do pieniędzy bądź możliwości zarobkowania. Jako przykładowe działania, które będą przemocą ekonomiczną można natomiast wskazać: zniechęcanie do podjęcia pracy bądź całkowite zakazanie jej podjęcia, zakazanie podjęcia edukacji, np. studiów w celu zdobycia wykształcenia i zdobycia pracy, przelewanie wszystkich pieniędzy, które zarabia ofiara (np. żona) na swoje konto (np. męża).

Uzależnienie finansowe od partnera jest zatem sytuacją, w której druga strona ma silne poczucie, iż bez partnera nie jest w stanie zarobić żadnych pieniędzy i samodzielnie się utrzymać. Osobie uzależnionej finansowo wydaje się, że jej partner jest jedyną osobą, która może zarabiać pieniądze, co z kolei powoduje spadek poczucia własnej wartości i brak wiary w swoje umiejętności, a także niechęć do zdobycia jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego. Osoba uzależniona finansowo od partnera najczęściej nie posiada też żadnych własnych pieniędzy czy innych oszczędności.

Uzależnienie od partnera – jakie są jego przyczyny?

Pomimo rozwoju takich dziedzin jak psychologia czy psychiatria, do dzisiaj nie są one w stanie jednoznacznie określić katalogu przyczyn, z uwagi na które osoby stają się uzależnione od swoich partnerów. Jako najczęściej występujące można natomiast wskazać między innymi:

  • traumy z dzieciństwa/młodości,
  • pochodzenie z rodziny dysfunkcyjnej, bez miłości, bez troski od rodziców,
  • traumatyczne doświadczenia związane z budowaniem relacji,
  • traumatyczny rozwód i rozstanie rodziców,
  • uzależnienie jednego rodzica od drugiego,
  • toksyczny partner powodujący to uzależnienie.

Uzależnienie psychiczne i finansowe od partnera – jak się z niego wyleczyć?

Jak w przypadku każdego zaburzenia, którym jakikolwiek rodzaj uzależnienia niewątpliwie jest, pierwszym krokiem do wyjścia z niego jest uświadomienie sobie problemu. To w przypadku uzależnienia od drugiej osoby wbrew pozorom nie jest wcale takie proste, a osoby potrafią w toksycznych związkach, w których występuje silne uzależnienie psychiczne/emocjonalne lub finansowe, tkwić latami.

Jak każde uzależnienie, leczenie wymaga przejścia terapii pod kątem specjalisty. Zależnie od stopnia jego nasilenia, konieczne może być również połączenie terapii z leczeniem psychiatrycznym, a niekiedy nawet farmakologią. Wiele osób dopiero w trakcie, bądź po procesie terapii jest w stanie odejść od partnera. Choć oczywiście uzależnienie w związku nie zawsze musi równać się rozstaniu – niekiedy obydwoje partnerzy chcą podjąć pracę nad związkiem i wspólnie uczęszczać na terapię, np. dla par. To jednak są rzadsze przypadki, choćby ze względu na to, że najczęściej uzależnienie od partnera pojawia się w wyniku tego, że to partner jest osobą zaburzoną i toksyczną, a to z kolei przekłada się na powstanie uzależnienia u drugiej strony. Dlatego też uzależnienia często występują na przykład w związkach, w których jedna osoba jest alkoholikiem bądź narkomanem.

Proces terapii przy takim uzależnieniu jest niezwykle istotny. Podczas jej trwania można nauczyć się budowania zdrowych relacji, jak i poczucia własnej wartości. Terapia pomaga również znaleźć źródło uzależnienia, a następnie sposób na uniezależnienie się od partnera i stworzonej z nim relacji, co z kolei jest pomocne przy odejściu z takiego związku.

Podsumowując, uzależnienie od drugiej osoby, zarówno psychiczne (emocjonalne) jak i fizyczne jest równie niebezpieczne co inne znane nam uzależnienia, np. od alkoholu czy narkotyków. Tak samo wymaga ono pracy nad sobą i miesięcy, a nawet, zależnie od stopnia jego nasilenia, lat terapii. Uwolnienie się z tego uzależnienia jest jednak możliwe, a odejście od partnera jest niekiedy jedyną drogą ku temu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresują Cię także…

Artykuły i poradniki, które pomogą Państwu zrozumieć proces prawny oraz mogą służyć jako przewodnik przez trudne chwile związane z rozstaniem. 

NEWS